Boj s plevelem je nekonečný, to ví jistě každý zahrádkář. V případě mnoha plevelů totiž neplatí pravidlo, že čím vyšší je jeho vzrůst, tím problematičtější je jeho odstranění. Mnoho plevelů koření jen mělce, a tak není problém celou rostlinu z půdy vytáhnout. V případě šťavele růžkatého to neplatí. Velice rychle se rozrůstá, hluboce prokořeňuje, a tak je postrachem každé okrasné nebo zeleninové zahrady.
Nepůvodní plevel
Šťavel růžkatý (Oxalis corniculata) je na rozdíl od svého příbuzného šťavele kyselého nepůvodní rostlinou. Ve volné přírodě se příliš nevyskytuje, ale zahrady a jiná antropogenní stanoviště ho přitahují jako magnet. V červnu dokáže pokrýt velké plochy záhonků, roste i ve spárách nášlapných kamenů a v trsech okrasných květin i zeleniny.
Hluboké kořeny a vystřelující semena
Šťavel růžkatý má hluboké, odolné kořeny, a tak jej nikdy nelze zcela odstranit. Hlavní kořen je zesílený a z něho vyrůstají drobnější postranní kořínky. Není nijak vysoký, někdy roste poléhavě a dorůstá maximálně do výšky 15 cm. Listy jsou tmavě zelené nebo nafialovělé. Kvete žlutě. Plodem je tobolka zakončená růžky. Odtud dostal tento druh šťavele své jméno.
Semena se tlakem vystřelují, a dostávají se tak hluboko do půdy. Vyznačují se poměrně dlouhou klíčivostí. Na půdu náročný není, na zahradě zaplní doslova každou volnou plochu na slunci i ve stínu. Množí se nejen pomocí semen, ale i vegetativně.
Zabírají herbicidy
Mechanické odstraňování velký účinek nepřináší. Snadno dochází k přetrhnutí kořenů a nať během pár dní opět vyraší. Lepší je opatrně použít nějaký druh herbicidu, zvlášť roste-li šťavel ve spárách kamenných chodníčků, odkud ho vytrhnout je téměř nemožné. Na šťavel růžkatý zabírají herbicidy, které se používají k hubení dvouděložných plevelů.
Postřik je nejlepší aplikovat za suchého dne bez větru, aby herbicid pronikl skrze listovou plochu ke kořenům. Osvědčily se přípravky jako například Agrofit kombi nebo Starane forte. Účinný je i Dicotex, který likviduje z trávníků i další nežádoucí dvouděložné rostliny – pampelišky, pryskyřníky, pomněnky, kopřivy nebo svlačce. Dicotex se rychle rozkládá, netvoří toxické produkty a je tak relativně bezpečný k životnímu prostředí.
Hubení herbicidy se raději vyhneme, pokud šťavel roste uvnitř trsu trvalek nebo zeleniny. Tam je lepší přistoupit k mechanickému odstranění, protože herbicid by mohl zasáhnout i rostlinu, kterou chceme ochránit. V těchto případech se šťavel vytahuje snadněji, neboť se musí dělit o prostor. Kořeny má proto slabší a stonek protáhlejší.