Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace dříve byla pro mnohé cizí slovo, dnes je na denním pořádku.

Stále nevíte, co se pod názvem prokrastinace skrývá? Jedná se o chorobné odkládání věcí a povinností „na potom“. Určitě to znáte. Máte nespočet povinností a malých úkolů, které nehoří a vy je odložíte s klidným svědomím na následující den. Vždyť se nic nestane. Říkáte si. Jednoho dne však nadejde den D a vy budete mít co dělat, abyste vše stihli. Jak se takové prokrastinace a odkládání povinností na potom zbavit?

Mějte seznam – „TO DO LIST“

Vytvořte si na každý den seznam, takzvaný TO DO list, do kterého si každé ráno poznamenejte, co vás v daný den čeká a co vše chcete splnit.

Můžete využít diář, kam si úkoly zapíšete nebo si pořídit nový prázdný sešit, kdy si nad každou stránku nadepište datum. Pokud nejste papírový tip, můžete využít online programy. Ať už online nástěnku Trello, která je skvělým pomocníkem s plánováním úkolů, tak také mobilní aplikaci upomínky, kam si také můžete zaznamenat úkoly.

Jednotlivé úkoly po splnění škrtejte nebo zvýrazněte barvou, která bude signalizovat, že máte hotovo. V online verzích můžete také zvýraznit či odškrtnout úkol jako hotový.

Pokud ani takovéto psaní si úkolů vám nepomáhá a je vám zkrátka jedno, že končíte den se seznamem, který je téměř ve stejné podobě jako ráno, tedy, že nemáte téměř nic hotovo. A i s tímto vědomím s klidem usínáte s přesvědčením, že to doženete druhý den, mohu vám poradit ještě jeden tip.

Zkuste se domluvit s někým blízkým a vytvořit si z plnění úkolů a povinností soutěž. Můžete soutěžit o malý dárek, vyhrává ten, který každý den splní vše, co si naplánuje a co musí splnit.

Nemáte s kým soutěžit? Soutěžte sami se sebou. Můžete se každý den odměnit či potrestat, pokud nesplníte vše, co máte.

Mějte na paměti, proč to děláte

Druhým důležitým faktorem, který vám může pomoci odbourat prokrastinaci a být produktivnější, je vědění, proč to děláte.

Mějte na paměti své cíle, které můžete přidat také na nástěnku cílů a mít je tak pořád také na očích. S vědomím, že máte před sebou cíl, se vám budou úkoly snáze plnit. Budete vědět, že po splnění se posunete zase o něco blíže k vytouženému cíli a toto vědomí vás bude hnát dopředu.