Jak se správně rozhodnout při volení barvy vašeho pokoje

Barva pokoje je velmi důležitá a ovlivňuje vás víc, než byste si mohli myslet. Právě proto je důležitě volbu barvy nepodcenit. V tomhle článku se podíváme na to, co všechno je potřeba si rozmyslet.

Jak barvy ovlivňují vaši psychiku

Na začátku je potřeba si uvědomit, že barvy ovlivňují vaši psychiku. Protože v pokoji a dalších místnostech vašeho domu trávíte značnou část vašeho života, je potřeba tuhle stránku věci nepodcenit a pořádně promyslet. Vždy je lepší volit jemnější odstíny, před těmi agresivnějšími. Každá barva naši psychiku ovlivňuje trochu jinak. Pozitivní vliv má například zelená, žlutá a oranžová barva. Negativní vliv na psychiku může mít černá, modrá, nebo agresivní červená barva. Neutrální barva, kterou nic nezkazíte, je bílá. Vhodná může být také světle hnědá, nebo kombinace zelené a žluté barvy.

Barva by měla ladit

Při výběru barvy je také dobré přiklonit se k barvě nábytku, podlahy a ostatních dekorací. Jestliže máte například zelený koberec, hnědý nábytek, přidávat do pokoje další výraznou barvu by nebylo příliš vhodné. Použijte tak zelenou barvu ladící s kobercem, nebo světlejší odstín hnědé, která bude ladit s nábytkem. Jestliže budete mít na zdi nějaký motivy a obrazce, jejich barvu také vhodně zkombinujte. Některé barvy se k sobě hodí, jiné nikoli. Na sladění barvy můžete na internetu najít celou řadu nástrojů a barevných palet.

Pár rad na závěr

Před vymalováním vašeho pokoje je dobré vzpomenout si tyhle rady. Nepoužívejte agresivní barvu, protože tu je velmi těžké přemalovat. Pokud se v budoucnu rozhodnete barvu změnit, na agresivní barvu budete nejprve muset nanést krycí vrstvy, které výraznou barvu zakryjí, a až potom můžete použít barevný nános. Jemnější odstíny se dají daleko lépe přemalovat, a mnohdy i na pohled působí lépe. Po vybrání barvy si také pečlivě uchovejte přesný název barvy, případně značku používané barvy. Dost možná budete potřebovat barvu znovu použít na jiné místnosti, nebo jen na opravení části špinavé zdi.