Jak se začít více hýbat?

Pohyb bezesporu patří ke zdravému životnímu stylu. Má celu řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Ovšem někdy se k němu nedostaneme. Ať už z časových důvodů, nebo že se nám zkrátka nechce. Bez pohybu jde však váha nahoru. Zejména když se k němu přidá i nezdravá strava. Jak se tedy k pohybu „dokopat”? Že to není vůbec těžké, o tom vás dnes přesvědčíme.

Proč se začít hýbat?

Pro zdravý pohyb existuje řada důvodů:

 • zlepšení cirkulace krve,
 • okysličení krve,
 • úprava tlaku i hladiny cholesterolu,
 • posílení kostí, svalů,
 • zvýšení imunity,
 • snížení váhy,
 • vyrýsování postavy,
 • snížení stresu.

Co vás od pohybu může odradit?

Od pravidelného pohybu vás může odradit řada věcí. K nim určitě patří nedostatek času či nízká motivace. Určitě k nim patří i špatná představa o pravidelném pohybu. Někdo může mít za to, že aby si splnil svou pravidelnou dávku pohybu, musí trávit hodiny v posilovně nebo musí uběhnout maratón. To ovšem není pravda i pár minut pohybu denně je cenných. Opravdu. Důležité je si k pohybu vytvořit vztah, podmínky a návyk.

Jak si k pohybu vytvořit vztah, podmínky a návyk?

Aby se pro vás pohyb stal přirozeným a pravidelným, je potřeba si k němu vytvořit ty nejlepší podmínky. Musíte si ho zamilovat, protože nikdo dlouho nevydrží u něčeho, co ho nebaví. A jak si pohyb zamilovat?

 1. Vyberte si pohyb, který vás bude naplňovat. Zkoušejte a objevujte. Budou to brusle, tanec, chůze, běh, plavání?… nebojte se za krátkou dobu vystřídat hned několik sportů, jen tak přijdete na to, co vás baví.
 2. Ať už se rozhodnete cvičit doma u televize nebo vyběhnout na hory, pořiďte si k pohybu co nejlepší oblečení a vybavení.
 3. Řekněte své kamarádce, kamarádovi, jestli nechce sportovat s vámi.
 4. Vsaďte na hudbu… u většiny druhů sportu vás nakopne.

Když si sport zamilujete, ještě vám v cestě může stát nedostatek času. Proto si pro pohyb vytvořte ty nejlepší podmínky, dejte mu prioritu. A pokud můžete, zacvičte si už ráno. V průběhu dne už na pohyb nemusíte myslet. Říká se, že aby tělo začalo spalovat, musíte cvičit minimálně 20- 40 minut. Tolik času pohromadě nemusíte mít. Proto využijte každou volnou chvíli. Dřepy můžete dělat během vaření oběda. Místo výtahu použijte schody, auto zaparkujte o blok dál. Zkrátka a dobře každý pohyb se počítá.

Proč je u pohybu důležitý návyk?

A v neposlední řadě vám s pohybem pomůže i návyk. Když totiž děláte nějaké věci pravidelně, už vám na tom nepřijde nic divného. Zkuste tedy vydržet dělat pohyb několik dnů za sebou (píše se, že pro vytvoření návyku je potřeba až 30 dní) a pak už si den bez pohybu ani nebudete moci představit. Jde o to se v prvních dnech překonat a k pohybu se přesvědčit, ať už se vám nebude jakkoliv chtít.

Více pohybu vám přinese zdraví, lepší náladu i atraktivnější postavu.