Jak na změnu, aby nebolela?

Změna je věc, po které všichni touží. Ale také se jí většina lidí bojí. Není divu. Vyzkoušet něco nového. Jít do jiného prostředí. Začít žít zdravě. Všechno to znamená jistou míru nejistoty, která není příjemná. Pokud však strachu dovolíte, aby vás od změny odradil, nikdy se nepohnete z místa. Co tedy dělat? Jak na změnu, aby nebolela?

Do změny jděte tak, aby se váš mozek nevylekal

Chcete se změnit? Najít si novou práci? Toužíte zhubnout? Potřebujete se naučit nový jazyk? Chcete začít podnikat? Ale bojíte se tohoto velkého kroku? Je to celkem normální. Změna znamená od základu přeskládat váš dočasný styl života a začít žít jinak. Znamená to pro vás vykročit z vaší komfortní zóny, kde to všechno znáte a je vám příjemně. Už při této představě se váš mozek lekne. Doslova. Znamená to pro něj velkou zátěž, a proto spustí obranou reakci. Vy dostanete strach a změnu odpískáte. Že tohle se vám stalo už opakovaně? Ani se vám nedivíme.

Zkuste to znovu! Ano. Ale tak, aby se váš mozek nevylekal. Jak toho docílit? Jednoduše tak, že na změnu půjdete pozvolna. Hezky krůček po krůčku.

Ať je změna jakákoliv, po malých krůčcích ji zvládnete

Změnu si představte jako obrovský koláč. Ten je pro vás příliš velké soustu. Ale když ten koláč rozkrájíte, už to tak hrozné není, viďte? Proto ke každé změně zkuste přistupovat hezky pozvolna. Nechtějte mít všechno hned. To vás akorát vyleká. Naopak uberte ze svého očekávání a mějte trpělivost. Na změnu jděte hezky krůček po krůčku. Takhle budete mít čas si na novinky zvyknout, váš mozek se nevyleká a vaše změna bude reálnější.

Hodně lidí například touží zhubnout. Rozhodnou se zhubnout co nejrychleji, a proto si nakoupí permanentnky do fitness centra, různé cvičící stroje, zdravé potraviny… ovšem do změny se vrhnou tak rychle, že jim časem dojde, že je na ně až příliš velká a začnou z ní mít strach. Kdyby naopak do změny šli pomalu, mají velkou šanci u cvičení vydržet. Pro začátek by stačilo chtít se začít trošku hýbat. K tomu přidat zdravé jídlo. A třeba až pak začít s posilovnou.

Změna je velká věc. Ovšem aby nebolela, musí se na ní jít krůček po krůčku.