Vánoce se blíží a děti se snaží ještě na poslední chvíli ujistit Ježíška, že si letos pod stromečkem zaslouží pořádnou nadílku. Co jim letos přinese? Právě to často záleží na obsahu jednoho jediného psaní. Naučte své děti psát dopis Ježíškovi.
O co jde?
Ve většině rodin je psaní vánočního přání zajetou tradicí, která se jen posouvá ze starší generace na tu mladší. Děti píší Ježíškovi svá přání a dospělí je potají čtou a snaží se z nich vybrat ta, která stojí za to vyplnit.
Vánoční dopis tak pomáhá nám, dospělým, s výběrem vhodných dárků, i dětem k vyplnění vánočních přání. Z dopisu se toho ale můžete dozvědět mnohem více než jen to, že si vaše dítko žádá hromadu hmotných dárků. Děti mohou v dopise překvapit i upřímným poděkováním za minulou nadílku či žádostí o zdraví a lásku pro své blízké.
Jak na to?
Starší děti si s psaním vánočního dopisu poradí většinou sami, mladším je třeba trochu pomoci. Pro ty nejmenší připravte dostatečně velký list papíru a pastelky. Nechtě je nakreslit jejich přání a připravené dílo dejte společně do obálky. Hotové psaní umístěte na vhodné místo v domě. Tím může být okno nebo třeba botník v předsíni. Jde jen o to, aby přání zůstalo v suchu a zároveň jste měli možnost dopis nepozorovaně vzít, aniž by si toho vaše ratolest všimla. Ideálním okamžikem je pro to noc, kdy všechny zvědavé dětské oči spí.
Starší děti jsou při psaní dopisu zpravidla samostatné, přesto je dobré ujistit se, že jejich dopis Ježíškovy není jen obyčejný seznam věcí, které chtějí nalézt pod stromečkem. Snažte se je směřovat k zamyšlení nad smyslem svátků. V dopise mohou diskutovat i nehmotná přání nebo zmínit, co by sami změnily na svém chování. Obrázky jsou u čerstvých školáků pozvolna nahrazovány slovy a pokud se nad celým dopisem dítko zamyslí, může vehnat do vašich očí i slzy dojetí.
Kdy je ten správný čas?
Podle některých tradic je nejvhodnějším dnem pro odeslání vánočního psaní druhá adventní neděle. Obecně ovšem platí, že se k odeslání dopisu stejně dobře hodí kterýkoliv z prosincových dní před tím největším, kterým je Štědrý den. Čím dříve ale vaše dítko dopis nachystá, tím dříve budete mít berličku pro výběr těch správných dárků.
Tajně a opatrně
Při vyzvedávání dopisu si dejte pozor, nesmíte být přistiženi. Zároveň dbejte na to, aby ani později dítko nenarazilo v domácnosti na svůj dopis. Psaní ukryjte na nedostupné místo, nebo jej pro jistotu po přečtení zničte. Možná vám jej přijde líto, ale je to nejjistější způsob, jak si pojistit, že nebudete nemuset vysvětlovat, jak je možné, že dopis nemá u sebe Ježíšek, ale vy.
Co byste napsali Ježíškovi vy?
Možná jste jako děti také psali takové dopisy. Vzpomínáte si, co v nich bylo? A napadlo vás někdy, co byste asi napsali do takového dopisu teď? Vaše současná přání by se od těch dětských pravděpodobně v mnohém lišila. Myslete na to při čtení dopisů svých dětí. Mnozí z nás ani netuší, po čem naše děti ze všeho nejvíc touží. Třeba nám právě takovéto psaní pomůže to pochopit.