Zdánlivě cizí slovo se známým českým významem – kvašení. Ano, fermentace či kvašení je přírodní proces, během kterého se sacharidy mění v energeticky jednodušší látky, které jsou přínosné pro naše zdraví. A věřte, že fermentace je hojně využívaná v mnoha odvětvích potravinářství!
Fermentace od alkoholu po sýr
Ano, je to až neuvěřitelné, co vše dokáže příroda proměnit formou kvašení v lahůdky, které chutnají našim chuťovým pohárkům. A leckdy mají i ozdravný účinek. Alkoholové kvašení, díky kterému si pivaři a vinaři přijdou na své, patří spíše mezi hříchy, ale fermentací se připravuje nejen známý ocet, ale také jogurt, tvaroh, kefír, droždí, sýr či kvásek pro přípravu chleba. Neméně zdravou variantou je i kvašení, kterými se konzervují potraviny a vznikají zdravé lahůdky. Velmi známé a oblíbené jsou kvašáky, kysané zelí, okurky, ale také ostatní druhy zeleniny od mrkve až po řepu.
Přínosy fermentace nejsou jen v prodloužení trvanlivosti
Ano, díky fermentaci se prodlužuje životnost potravin a my si je můžeme vychutnávat třeba i v zimních měsících. Kvašení nejrůznějších surovin také zvyšuje atraktivní senzorické vlastnosti konkrétní potraviny, a vylepšuje také její nutriční hodnoty. Pro člověka je tak konzumace fermentovaných potravin nejen chuťově zajímavá, uživatelsky velmi přijatelná z hlediska praktičnosti, ale také přínosná pro jeho zdraví. A kdo by nestál o tolik vitamínů, a zlepšení stravitelnosti bílkovin, jaké do vínku dostaly právě fermentované potraviny – hlavně zelenina!
V čem hrají fermentované potraviny prim?
- Jsou zásobárnou mnoha vitamínů
- Dokonale pomůžou s trávením těžších jídel – od bílkovin až po tuky
- Tělu, především pak střevům, dodávají tolik potřebné probiotické kultury
- Aktivně podporují zdravý metabolismus a podporují jeho správnou funkci
- Skvěle bojují s alergiemi, trávicími problémy a s tím souvisejícími potížemi s pokožkou i psychickou pohodou
- Nebojí se ani toxinů a jsou aktivními detoxikátory vašeho těla
Jak se pustit do fermentace?
Rozhodně s nadšením, ale beze strachu! Fermentace je velmi jednoduchá a zvládnete ji i v domácích podmínkách. Pokud milujete kysané zelí, můžete si pořídit velký, ale i malý zelňák a připravit pochoutku za pár korun sami doma. Fermentovat však můžete i ve speciálních nádobách nejrůznější druhy zeleniny, dokonce i ořechy. Postačí vám k tomu startovací kultury, ale také kultivační média či dokonce obyčejná kuchyňská sůl.