Žijeme v uspěchané době, kdy stres je na denním pořádku. Každý den se potýkáme se situacemi, které v nás vyvolávají stres a každý den máme něco, s čím si děláme starosti.
Někdo se stresuje více, někdo méně. U někoho se jedná o běžný stres, který nijak výrazně neovlivňuje jeho život, na někoho však může mít stres negativní dopad. Jaký stres rozlišujeme? Jak ovlivňuje náš život? Jak se stresu zbavit? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Druhy stresu
- Krátkodobý stres
Jedná se o druh stresu, kterým si prochází téměř každý.
Tento druh stresu může dokonce pozitivně ovlivňovat vaše chování a náš život. Jedná se o stres způsobený například fyzickou zátěží, což se může projevit na silových trénincích, také při rychlé chůzi do kopce, běhu. Krátkodobý stres máte také při nutnosti splnění více úkolů, při řešení problémů, při plnění školních povinností apod.
Tento stres máte pouze po dobu stresové situace. Projevuje se zrychleným tepem, zvýšeným krevním tlakem, hlubším dýcháním, pocením, sníženou chutí k jídlu a také efektivnější štěpení glykogenu a tuků jako zdroje energie.
Proto tento stres může také vašemu tělu prospívat, díky němu se vám daří na trénincích, spalujete kalorie, stáváte se ostražitějšími.
- Dlouhodobý stres
Dlouhodobý stres se řadí mezi ty vážnější a také ty, které mohou negativně ovlivňovat váš život.
Při působení dlouhodobého stresu se většinou začnou projevovat negativní příznaky až za nějaký čas. Možná, že ani nevíte, že se podvědomě stresujete, ale zjistíte, že některé příznaky máte.
Dlouhodobý stres způsobují například rodinné problémy trvající delší dobu, smrt blízké osoby, velké problémy v práci, které opět trvají dlouho a stále se opakují, špatná finanční situace, dluhy, apod.
Negativní vliv dlouhodobého stresu
Při dlouhodobém stresu ničíte své tělo a tento stres má negativní dopad na váš život.
- má negativní vliv na naše svaly
- zvyšuje hladinu cukru v krvi (může být důvodem cukrovky tipu II.)
- zhoršuje psychický stav, celkovou náladu
- horší regenerace
- zhoršená imunita
- zhoršené trávení
Stres a postava
Jak už bylo zmíněno výše, stres má negativní dopad na vaše svaly. Ale se stresem jsou spojeny i další problémy, které se týkají postavy, hubnutí či nabírání svalů.
Při dlouhodobém stresu lidé mají sklony:
- nejíst, mají nechuť k jídlu
Prvním problémem je nechuť k jídlu a hladovění.
U každého se dlouhodobý stres projevuje jinak, ale jsou tací, kteří zkrátka do sebe nic nedostanou. Což se může negativně projevit na jejich postavě.
Možná, že si teď říkáte, že konečně díky stresu zhubnete. Jste na omylu. Při takovém stresu a nejezení, možná někdo ztratí nadbytečné kilogramy, které ale opět nabere zpět po nějaké době. Navíc se jedná o nezdravý způsob, jak lze shodit na váze. Shodíte nejen tuk, ale také svaly a výsledek rozhodně nebude zdravě vypadající a vysportovaná postava.
- přejídat se
Opakem jsou ti, kteří se naopak přejídají.
Vyjídají lednici, konejší své negativní pocity a nálady sladkým či dokonce alkoholem.
Opět se jedná o nezdravý přístup, který vede k nadváze.
- jíst nekvalitní potraviny
Lidé mají také sklony jíst nekvalitní a zpracované potraviny.
Při dlouhodobém stresu většina lidí nemá moc volného času. Pracují, řeší problémy a lítají celý den. Proto sahají po nezdravých a zpracovaných potravinách, stravují se ve fastfoodech a obědvají na benzínkách u baget.
Opět se jedná o nezdravý způsob stravování, který může mít dokonce negativní dopad na vaše zdraví a způsobit některá onemocnění.
- vynechávat tréninky
S nedostatkem času je spojeno také vynechávání tréninků.
Vynechání tréninků jeden týden není problém. Pokud však úplně zapomenete na sebe, svůj čas a dáte přednost práci před sportem a tréninkem, podepíše se to také na vaší postavě.
- ležet u televize místo pohybu
Někdo nestíhá na tréninky, někdo to vzdá a proleží hodiny u televize místo v posilovně.
Jak zabránit stresu?
- promluvte si s někým, kdo vás vyslechne a dá třeba také přínosné rady
- zeptejte se sami sebe, zda vás daný problém či situace bude trápit ještě za měsíc, dva, pokud ne, nemá cenu se stresovat
- vyhledejte odbornou pomoc
- své problémy si sepište a rozdělte je na dílčí, možná zjistíte, že se stresujete zbytečně
- snažte se najít řešení