Je tu léto a také sezóna velmi aktivních klíšťat. Váš pejsek může chytit klíště kdekoliv. Nejen v lese nebo na dlouhé procházce. Může si ho přinést i z krátkého venčení. Klíšťata jsou velice nebezpečná jak pro lidi tak pro jejich mazlíčky. Navíc klíště může přelézt ze psa na jeho majitele a nemoci z klíšťat můžou potrápit oba. Klíšťata jsou nebezpečná, i pro toho, kdo se je snaží ze psa vyjmout.
1. Obojek je asi nejrozšířenější ochrana psů proti klíšťatům. Chrání nejen před klíšťaty, ale i proti blechám, komárům, pakomárům, vším, ale to záleží na druhu obojku, jaký si vyberete. Pejsci se většinou s obojky můžou koupat a délka působení obojku může být i půl roku.
2. Sprej je další oblíbená ochrana proti klíšťatům a stejně jako obojek může pejska ochránit i proti blechám, vším. Jsou různé druhy sprejů, můžete koupit sprej, kterým musíte psa postříkat před každou procházkou nebo sprej, který vydrží pár týdnu.
3. Šampóny jsou buď na jednorázové použití nebo dlouhodobě působí. Dokáží zahubit jak klíšťata, tak i bodavý hmyz, blechy, vši. Opět ale záleží, jaký druh si vyberete.
4. Tablety působící dlouhodobě proti klíšťatům nebo blechám je další možnost, jak ochránit vašeho pejska. S pejskem se můžete bez problémů mazlit nebo koupat. Působí několik týdnů.
5. Můžete nechat psa naočkovat proti borelióze. Neznamená to ovšem, že můžete vynechat jiné ochranné prvky. I přes očkování se doporučuje chránit psa obojkem, sprejem, tabletami nebo šampónem.
Ochranu vašeho mazlíčka před klíšťaty není dobré podceňovat. Nejenže o něj můžete přijít, ale může se Vám to u veterináře i pěkně prodražit. Dávejte si také pozor na kombinaci ochranných pomůcek. Ne vždy je přílišná ochrana k užitku. Dobře si přečtěte návody na použití a zjistěte si, které přípravky můžete kombinovat, abyste svému mazlíčkovi neuškodili.