Když ráno rozhrnete závěsy nebo vytáhnete žaluzie, ukáže se vám stále stejný obraz – zarosená okna plná mokrých kapek? Nebaví vás každé ráno brát do ruky hadřík, okna otírat a opatrně stírat i kaluže na parapetu? Poradíme vám, jak s rosením oken zatočit!
Proč se okna rosí?
Jde vlastně o naprosto přirozený proces, který však ve vlastní ložnici či obývacím pokoji přináší spoustu vrásek na tváří, a na mysl strach a obavy z nebezpečné plísně. Orosená okna přitom vznikají jen proto, že se na chladných sklech sráží vodní páry z teplého vzduchu v místnosti. I naše prosté dýchání je příčinou rosení oken, a je tak jasné, že úplně zabránit tomuto nešvaru nejde. Můžete však rosení oken velmi výrazně eliminovat, a zvýšit si tak interiérový komfort i zdravější prostředí k bydlení.
Myslete na kvalitní okna, správné topení i větrání
Základním krokem proti rosení oken jsou kvalitní okna. Pokud vyberete kvalitní výrobek, a zvolíte také odbornou firmu, která vám okna správně instaluje, pak máte z půlky vyhráno. Výměnou starých oken za nová si tak výrazně polepšíte. Zaměřte se také na to, na kolik stupňů vytápíte místnost – přehřívání interiéru sice není dobré pro vaše zdraví, klidný spánek. Doporučované teploty pro jednotlivé místnosti je však vhodné dodržovat – uleví vašim oknům od rosení. Nezapomeňte také na dodržování správného větrání. Pokud si celý den sedíte v nevyvětrané místnosti, možná vám je teploučko, ale dost možná vás taky bolí hlava. A hlavně vám špatné větrání rosí okna. Správné větrání je pravidelné, rychlé a intenzivní. Větrejte alespoň třikrát denně zhruba na deset minut a to plně otevřenými okny.
Vsaďte na lapače přebytečné vlhkosti
V obchodě narazíte na spoustu speciálních pohlcovačů vlhkosti, které jsou velmi účinné, ale také pěkně drahé. Přitom si můžete vyzkoušet některé z mnoha domácích pohlcovačů vlhkosti, které pořídíte za pár korun a mají mnohem delší životnost.
Vyzkoušet můžete:
- grilovací dřevěné uhlí
- dekorativní kamenivo Zeolit
- kočkolit
- chlorid vápenatý