6 tipů jak zvládnout vánoční úklid na poslední chvíli

Do Vánoc zbývá pár dní a s vánočním úklidem jste ještě ani nezačala. Tuto situaci každý rok zažívá mnoho zaměstnaných žen.  Přinášíme Vám šest tipů, jak zvládnout vánoční úklid na poslední chvíli s přehledem a lehkostí. Budete-li se řídit našimi radami, hravě zvládnete vánoční přípravy, a ještě Vám zbude dostatek energie na slavnostní večer.

1/ Vytvořte si písemný plán

Může Vám to připadat jako zbytečné zdržování, vždyť místo seznamu byste mohla mít vytřenou podlahu. Věřte však, že důkladná příprava je základ úspěchu. Zastavte se, nadýchněte se a zamyslete se. Do seznamu zapiště, co všechno chcete uklidit a odhad, kolik času Vám to zabere. Pak si naplánujte činnosti tak, aby na sebe logicky navazovaly z hlediska chodu rodiny a Vašich časových možností.

2/ Nesnažte se stihnout všechno

Druhý bod úzce navazuje na první. Posuďte reálnost Vašeho plánu vzhledem k časovým možnostem. Vyškrtejte činnosti, které nejsou nezbytné. Není nutné zrovna na Vánoce vyhazovat oblečení uložené hluboko ve skříních, ani probírat archiv fotografií. Soustřeďte se na viditelná místa. Utřete prach, umyjte okna, vyperte záclony. Písemný seznam Vám zajistí, že na nic nezapomenete. Jeho odškrtáváním navíc získáte viditelný důkaz, že postupujete k cíli.

3/ V první řadě jde o sváteční atmosféru

Vánoční úklid není o dokonale čisté domácnosti, ale především o sváteční atmosféře. Nedostatky v úklidu snadno zamaskujete vánoční výzdobou. Nikdo nebude studovat šmouhy na okně, které bude polepeno vánočními motivy. Čistě vypraná voňavá záclona překryje prach za topením. Pomocí vánočních dekorací vykouzlíte dokonalou sváteční náladu.

4/Soustřeďte se na místa, kde se schází celá rodina

Ve většině rodin se vánoční oslavy odehrávají v obývacím pokoji nebo v obytné kuchyni. Těmto místnostem tedy věnujte největší pozornost při úklidu a výzdobě. Děti si svůj pokojík mohou ozdobit samostatně podle svého vkusu. Při nedostatku času není důležité přerovnávat komoru, ani vyklízet sklep.

5/ Zapojte ostatní členy domácnosti

Když se práce rozdělí, je rychleji hotova. Neúkolujte, nerozkazujte, nevyčítejte. Požádejte o pomoc, motivujte. Své požadavky formulujte klidně a jasně. Vhodným způsobem podaný pracovní výkon je pro děti zábavou, přináší jim pocit důležitosti. A třeba i manžel přiloží ruku k dílu, budou-li mu přiděleny pro něj snesitelné činnosti, bez křiku a hádek.

6/ Nechtějte být perfektní za každou cenu

Vánoční přípravy nejsou o tom, že se udřete. Pokud v průběhu roku udržujete domácnost v přijatelném stavu, stačí před Vánoci jen doleštit povrchy a nejvíce viditelná místa. Mnohem důležitější než načančaná domácnost je Vaše spokojenost a radost. A netrapte se vším, co jste nestihla uklidit. Co nevidět bude za dveřmi úklid velikonoční.