6 nápadů, jak zkrotit rodinný rozpočet

Patříte mezi lidi, kteří dobře chápou význam rčení „dlouhý jako týden před výplatou?“ Máte slušnou mzdu, a přesto se Vám nedaří vytvořit si finanční rezervy? Netušíte, kam se peníze ztrácejí? V tom případě je právě pro Vás určeno 6 nápadů, jak zkrotit rodinný rozpočet. Rady z článku můžete samozřejmě využít, i pokud jste zrovna single.

1/ Zapisujte si výdaje

Poctivě si každý den zapisujte všechny výdaje. Během jednoho měsíce tak získáte podrobný přehled, za co vydáváte peníze. Pokud vydržíte sledovat a zapisovat tok financí dva až tři měsíce, zachytíte přesněji platby pravidelné i neplánované výdaje. Možná budete překvapeni, kde všude Vám peníze z rozpočtu protékají pryč.

2/ Proveďte finanční analýzu

Pokud jste si poctivě zapisovali výdaje, můžete je nyní porovnat se svými příjmy. Dalším bodem finanční analýzy rodinného rozpočtu je roztřídění výdajů podle druhů. Nejdříve se věnujte výdajům, které jsou stanovené pevnou částkou. Sepište si, které výdaje jsou pravidelné (nájem, energie, voda, pojištění, obědy) a které jednorázové (roční platba povinného ručení, pojištění domácnosti). Do dalších skupin rozčleňte výdaje, jejichž výše není pevně dána (jídlo, oblečení, drogerie, zábava).

3/ Seškrtejte výdaje, které jde snížit okamžitě

Po předchozím podrobném rozboru máte prostor pro okamžité snížení výdajů. Zaměřte se na výdaje proměnlivé. Zamyslete se, které jsou opravdu nutné, a kde by se dalo ušetřit. I kdyby se mělo jednat o drobnou částku v podobě omezení sladkostí pro děti nebo závazku vykouřit o jednu krabičku cigaret týdně méně, má drobná úspora smysl. Pokud si tuto částku budete pravidelně dávat stranou, uvidíte brzy hmatatelnou rezervu. V hlavě se Vám sepne program, že ušetřit jde i z mála.

4/ Stará dobrá obálková metoda

Znaly ji už naše prababičky a fungovala. Vezměte obálky a nadepište, pro jaké účely peníze v nich poslouží. Pak do obálek nastrkejte peníze podle předem stanoveného rozpočtu. Při konkrétní platbě berte peníze z konkrétní obálky. Při troše tréningu a sebekázně je tato metoda velmi účinná. Pokud dáváte přednost placení z účtu, můžete si v internetovém bankovnictví založit různě pojmenované podúčty, které fungují na stejném principu jako obálky.

5/ Využijte chytré aplikace

Pokud se nebráníte pokroku, existují různé moderní vychytávky a aplikace na sledování pohybu peněz. Můžete si platby roztřídit podle druhů, zadat limity. Některé aplikace umožňují nastavit připomenutí termínu platby. Neprošvihnete splatnost, a vyhnete se tak dalším nákladům za případné upomínky.

6/ Navštivte nezávislého finančního poradce

Návštěva finančního poradce je moudrá ve chvíli, kdy už máte přehled o svých příjmech a výdajích. Finanční poradce Vám pomůže zejména v nastavení dlouhodobějších cílů, poradí, jak jich dosáhnout. Je schopen přehodnotit stávající půjčky a pojistné smlouvy a navrhnout výhodnější řešení. Jeho úkolem je nejen snížit výdaje, ale zejména minimalizovat rizika a doporučit kvalitní zajištění v případě nečekaných událostí.