5 snadných způsobů, jak se zbavit trémy

Čeká vás důležitá prezentace, přednes projevu nebo zkrátka vystoupení před velkou skupinou lidí? Sedla na vás tréma? Tady je pár jednoduchých triků, jak se jí zbavit.

Zaskákejte si

Postavte se a začněte poskakovat. Ruce při tom nechte volně podél těla, ať létají, jak se jim chce. Snažte se zapojovat jen ty nejnutnější svaly, zbytek těla maximálně uvolněte. Že to zní absurdně? Ne tak docela. Tělo je ve stresových situacích napnuté, připravené k reakci „bojuj, nebo uteč.“ Skákání á la „hadrová panenka“ něco z tohoto napětí uvolní a to se pozitivně promítne i na myšlení.

Dýchání

Zhluboka se nadechněte a při nádechu počítejte do čtyř, snažte se nádech a počítání sladit tak, aby obojí skončilo najednou. Pak na dvě doby zadržte dech. Vydechujte opět na čtyři. Tohle několikrát opakujte, soustřeďte se jen na počítání a dech. Nervózní mysl má tendenci si vymýšlet špatné scénáře, neustále hodnotit riziko, pozorovat svoje okolí a vyvozovat závěry. Tímto jednoduchým cvičením ji snadno zaměstnáte. Pravidelné hluboké dýchání vám navíc srazí tepovou frekvenci.

Vymyslete si mantru

Je to velmi podobný princip jako počítání. Matematiku ale nahradí krátká, lehce zapamatovatelná formulka. Může to být nějaký citát, který vám utkvěl; motivační věta, kterou jste si sami vymysleli nebo kterou vám někdo řekl. Opakujte si ji pořád dokola, soustřeďte se na jednotlivá slova a na smysl celé věty. Je dobré mít něco k vystřídání; když se dlouho opakuje jedna a tatáž promluva, přestane po nějaké době dávat smysl. V tu chvíli mysl zase utíká a tomu chceme zabránit.

Zaměstnejte si ruce

Noste v kapse třeba malý hlavolam. Nebo se naučte nějaký jednoduchý trik s mincí (třeba ono slavné „běhání mince po prstech“, které se objevilo v mnoha filmech). Zkrátka něco, na co je třeba se soustředit. Zároveň tak zamezíte nepříjemným zlozvykům jako třeba kousání nehtů nebo cvakání propisovačkou. Když už takové naučené „cvičení“ provádíte bezmyšlenkovitě, je lepší ho opět něčím nahradit.

Zakřičte si

Existují dobré důvody, proč sportovci před výkonem křičí. Tím jedním je samozřejmě motivace. Křik ale, stejně jako skákání, uvolňuje fyzickou tenzi. Tento poslední způsob je samozřejmě poměrně náročný na prostředí, křičet před publikem rozhodně není dobrý nápad. Ale pokud víte, že vás nikdo neuslyší, neuškodí si prostě od plic zařvat a vyventilovat stres pryč.