4 přírodní způsoby, jak se vypořádat s bolestí zubů

Bolest zubů může být mnohdy opravdu nesnesitelná, naštěstí ale existuje několik jednoduchých, a navíc zcela přírodních způsobů, jak tuto nepříjemnou bolest alespoň částečně zmírnit. Pojďme se tedy na ně společně podívat. 

 Hřebíček 

Prvním z nich je konzumace hřebíčku, jehož aktivní složkou je eugenol, který má silnou protibakteriální a protizánětlivou sílu, jež napomáhá zmírnit bolest zubů. Vůbec nejlepší, co v tomto případě můžete udělat, je, že umístíte celý hřebíček do úst poblíž bolavého zubu budete kousat tak, aby se z něj začal uvolňovat olej.  

Počítat však musíte s jeho hořkou chu a taktéž s tím, že pravděpodobně budete mít nutkání jej vyplivnout. Nicméně je třeba vydržet a počkat minimálně čtyři minuty, a až pak si vypláchnout ústa. 

Můžete si taktéž zakoupit a použít již připravený hřebíčkový olej. V takovém případě je nutno nakapat několik kapek na vatový tampon a nanést je přímo tam, kde vás zub bolí. 

 Teplá slaná voda 

Teplá slaná voda není vhodná jen proti bolesti v krku. Vypláchnutí úst takovouto vodou může dokonce pomoci zmírnit i bolest zubů. Tento způsob je navíc opravdu nenáročný, stačí jen rozpustit 1/2 lžičky soli v asi 200 mililitrech velmi teplé (ne horké) vody a pořádně vykloktat. 

Ale jak to, že tento způsob funguje? Odpověď je prostá – slaná voda totiž čerpá tekutinu z tkání postižené oblasti a snižuje tak tlak na bolestí dotčené místo. Vypitím teplé slané vody se vám uleví zejména pokud trpíte ústními vředy. 

 Česnek 

Podobně jako hřebíček obsahuje i česnek látky, které jsou schopny přirozenou cestou bojovat proti bolesti. V tomto případě je to zejména allicin, jenž je charakteristický svými antibakteriálními vlastnostmi.   

Allicin se ovšem začíná uvolňovat jen tehdy, když česnek nasekáte nebo nadrtíte. Takto připravený česnek pak efektivně působí proti mikrobiálním patogenům a může dokonce pomoci zastavit i rozsáhlejší ústní infekci. 

 Listy guavy 

Listy guavy jsou antimikrobiální a dokáží ničit specifické bakterie, které se nacházejí v ústech (např. Staphylococcus aureus). Používají se při léčbě zubního kazu, zánětu dásní a ústních vředů, krom tohoto ovšem dokáží zmírnit i bolest zubů. 

Nejlepším způsobem, jak použít guave v boji proti bolesti zubů, je žvýkat její listy tak dlouho, dokud neucítíte, že šťáva v nich obsažená začíná zmírňovat vaši bolest. Můžete je však rovněž uvařit a následně si vývarem z nich propláchnout svá ústa. 

 I přesto, že všechny výše uvedené způsoby jsou osvědčené a skutečně fungují, doporučujeme vám stejně při bolestech zubů bez odkladů navštívit vašeho stomatologa.