3 tipy na zajímavé osvětlení pro vaši domácnost

Přemýšlíte, jak si váš byt zpestřit? Máme pro vás 3 zajímavé tipy na alternativní osvětlení.

Led pásek

Jde o zajímavé osvětlení v podobě pásku ze spojených, po sobě jdoucích led diod. Tyhle diody mají nejčastěji bílou barvu, ale může jít i o barvy jiné. Těmito pásky můžete dekorovat například schodiště, stěny, rámy postelí a stolů, nábytek a podobně. Fantazii se zde meze nekladou a často jde vymyslet opravdu kreativní způsob dekorace.

Led pásek je nejčastěji napájen 12 voltovým adaptérem, který je zapojený do klasické sítě. Takovéhle led osvětlení má veliké výhody, jako je například úspora energie, dlouhá životnost, nebo široká škála variací. Existují dokonce i složitější programovatelné led pásky, které mohou blikat, měnit barvu a podobně. Takovéhle osvětlení vám může pomoci s noční orientací, scházením schodů, a například i hledáním skříně.

Lávová lampa

Lávová lampa je vysoká dekorativní lampa, ve které je umístěná tekutina. V téhle tekutině probublávají bubliny vosku, případně jiné tekutiny (někdy i plynu), což způsobuje velmi zajímavý efekt. Tekutina uvnitř lampy navíc světlo tlumí, láme a přetváří do zajímavých vzorů. Celkově jde o příjemný a relaxační zážitek. Lampa je napájená z klasické sítě vysokého napětí. Zdroj světla nejčastěji zajišťuje klasická zářivka, která může být v případě poškození vyměněna. Některé lampy pak mohou jako zdroj světla využívat LED diodu.

Fosforeskující nálepky

Zde nejde ani tak o plnohodnotné osvětlení, jako spíše o noční navigační prvek. Existují různé druhy nálepek, které se přes den nasvítí, a v noci světlo vyzařují. Protože nejde o žádné ostré a agresivní světlo, nebudou nijak narušovat váš spánek. Jestliže se pak ale v noci rozhodnete jít třeba na záchod, mohou vám hodně pomoci. Při vhodném označení rohů a nebezpečných míst těmito nálepkami, se vyvarujete kolizi. Můžete jimi také například označit vypínač světla, který vám v noci pomohou najít. Vhodné jsou také pro označení schodů, skleněných dveří a dalších nebezpečných míst.