10 tipů pro uklizenou domácnost

Že úklid zabere spoustu času, o tom není pochyb. A pochybovat nemusíte ani o tom, že je úklid potřebný pro běžné fungování. Neuklizená domácnost je stresující. Váš úklid může být nyní efektivnější o následujících 10 tipů, se kterými si v úklidu pomůžete.

1. Úklidové pomůcky vybírejte pečlivě

Konečný výsledek úklidu ve velkém závisí na výběru úklidových pomůcek. Na výběru si dejte záležet a zbytečně nešetřete. Ani v případě, že by vám vaše drahá polovička tvrdila opak. Řiďte se heslem – kdo uklízí, ten vybírá i úklidové prostředky. Rozhodně se však neřiďte tvrzením, co je nedražší, to je nejlepší. Kolikrát k dokonalému úklidu stačí šikovný kbelík a dobře savý hadřík.

Tip:. pokud jej ještě nemáte, pořiďte si k úklidu malý kbelíček (menší než je ten běžný), do kterého si vždy napustíte vodu s čisticím prostředkem a budete v něm máčet hadřík a otírat jím všechny plochy. Začněte od nejčistějších ploch po ty nejšpinavější. Díky malé velikosti můžete kbelíček s vodou nosit po celé domácnosti, aniž by vám zásadně překážel nebo byl těžký.

2. Úklid neodkládejte, lepší uklidit aspoň něco než nic

Žádný úklid neodkládejte kvůli tomu, že víte, že jej z časového presu nedoděláte. Úplně stačí, když uděláte aspoň něco. Rozhodně se nestresujte tím, že nezvládnete uklidit celou domácnost.

3. Velkým úklidům odzvonilo

I velkým úklidům už dávno odzvonilo. Důvod? Jsou příliš stresující a ruku na srdce, který váš poslední velký úklid měl dlouhodobý účinek? Velký úklid je většinou plánovaný. Představa, že pěkný víkend strávíte u mytí oken, vám může zkazit celý týden. Můžete být protivní na partnera, rodinu, kolegyně a tak podobně.

4. Už jste si někdy zkusili čas úklidu stopnout?

K úklidu si většinou vezmete mop či prachovku, ale zkoušeli jste si k úklidu někdy vzít stopky? Víte, jak vám pomohou? Jednoduše si před úklidem stopněte čas, uklízejte, jak nejlépe umíte a pak se na čas podívejte. Možná vás překvapí, že na úklid nepořádku, který vypadal hrozivě, padlo jen 20 minut. To vás povzbudí.

5. Nelpěte na doplňcích

Čím méně budete lpět na doplňcích v domácnosti, tím méně budete mít starostí s úklidem. Příliš doplňků zachytává prach a způsobuje chaos.

6. Vsaďte na úložný prostor

Úložný prostor je pro uklizenou domácnost klíčový, proto by měl být hravě vyřešen v každé místnosti. Své udělají boxy a kapsáře. Čím více místa na uložení věcí budete mít, tím snadnější bude každý váš úklid. Každý obchod s domácími potřebami nabízí šikovné produkty, které vám doma udělají více místa a věci prakticky zorganizují.

7. Budík si nastavte o 20 minut dříve

Budete se divit, kolik toho lze stihnout ještě předtím, než ráno vyrazíte do práce. Nastavíte-li si budík o 20 minut dříve, stihnete například dát prádlo do pračky a nastavit automatický režim praní nebo naskládáte nádobí do myčky.

8. S úklidem vám pomůže návyk

S úklidem vám může pomoct i návyk. Pokud si nastavíte určitý režim a budete ho dodržovat, časem si zvyknete a budete jej dodržovat automaticky. Návyk se tvoří cca 30 dní.

9. Nenechávejte úklid jen na sebe

Hrajete si na popelku a necháváte největší podíl úklidu na sebe? Chyba, zatímco se na začátku můžete cítit jako hrdina, postupem času zjistíte, že vaši snahu nikdo neocení – rodina to bude brát automaticky a vás to brzo přestane bavit. Nebojte se rozdělit úkoly. I děti musejí doma pomáhat – vynesou koš, uklidí si po sobě a vám zbude více času na sebe.

10.  Neberte úklid tak vážně

Hlavně úklid neberte příliš vážně. Rozhodně mu nepřidělujte větší prioritu než rodině a vašim zájmům. Řiďte se heslem, všeho s mírou. Protože nepořádek byl, je a bude.