Tip na výlet: ZOO Chleby

Pouhých 8 km od lázeňského města Poděbrady a 12 km od Nymburka se nachází malá, útulná soukromá zoologická zahrada o rozloze 4 hektary, která jistě stojí za návštěvu. Od roku 1997, kdy byla tato zahrada založena a mohli jste zde spatřit pouze pár bažantů a dravců, prošla neskutečnou řadou změn, rozšíření a vylepšení do podoby, ve které ji můžete navštívit dnes. 
ZOO je rozdělena do dvou částí, přičemž doporučuji tu novou navštívit až jako druhou, zvláště pokud jste se vydali na výlet s dětmi.

Stará ZOO

Ve staré části na vás čekají méně i více známé druhy zvířectva. Mezi největší chloubu zahrady patří Pavilon docenta Jebavého, ve kterém žijí vzácní languři duk. Chlebská ZOO je jedním z mála míst, kde tyto primáty můžete spatřit. Byť vám název pavilonu může přijít úsměvný (především teenagerům), jedná se o poctu člověku, který se zahradou dlouze spolupracoval a plně ji podporoval.

Kromě těchto roztomilých a neskutečně zajímavých opiček tu ale můžete spatřit např. geparda, lamy, klokana, surikaty, pštrosy, lemury nebo velké akvárium, plné sladkovodních ryb.

Děti i rodiče jistě ocení také možnost kontaktu se zvířaty, skluzavku či pískoviště.

V průběhu letní sezóny si zde můžete dát také rychlé občerstvení.

Nová ZOO

V posledních letech majitelé ZOO Chleby investovali velké množství prostředků, aby zajistili svým návštěvníkům příjemnou prohlídku, včetně zázemí s občerstvením nebo krámkem s upomínkovými předměty.

V nové části zahrady tak naleznete například hřiště pro děti, jehož umístění se však může zdát nešťastné, jelikož je to to první, co po příchodu vaše děti spatří. Může se pak jednoduše stát, že je zvířata, zde se nacházející nebudou zajímat.
Pokud se vám zadaří a děti projeví o zvířata zájem, určitě je nadchne možnost průchozího výběhu daňků. Tam si zvíře můžou pohladit anebo nakrmit po použití automatu na granule (hrst / 10Kč).

Pro milovníky hmyzu, ještěrů nebo pavouků je tu Mendlovo ekocentrum, které je domovem pro pavouky, leguána, různé brouky, strašilky, ptáky nebo i obyčejné křečky, zakrslé králíky či pískomily.

Nejnovější chloubou ZOO je páreček medvědů ušatých. Samice Angara a samec Balu. Zastavení u jejich výběhu skutečně stojí za to. Můžete se tak stát svědky jejich odpočinku nebo hry. To vše můžete pozorovat z výšky. Součástí medvědí expozice je totiž patrová dřevěná stavba, ve které je k dispozici lavice a stůl, kde si můžete například sníst občerstvení, zakoupené v přilehlém stánku.


Otevírací doba:

Zoologická zahrada v Chlebech je návštěvníkům přístupná po celý rok, každý den od pondělí až do neděle.

Leden – Únor 9.00 – 16.00
Březen 9.00 – 17.00
Duben – Září 9.00 – 18.00
Říjen 9.00 – 17.00
Listopad – Prosinec 9.00 – 16.00

Vstupné:

Nejmenší děti (do 3 let věku): ZDARMA
Děti, důchodci, invalidé: 100 Kč
Dospělí: 140 Kč

Parkovné:

K dispozici máte dvě možné varianty parkovacích míst, jejichž cena je jednotně 40 Kč / den

Využít můžete hlavní parkoviště před vchodem do nové části zahrady nebo parkoviště u hřbitovní zdi.

Při vjezdu na hlavní parkoviště projedete přes parkovací automat. Vydaný lístek si vezměte s sebou, platit jej budete při vchodu.
Pokud budete parkovat při hřbitovní zdi, auto nahlásíte a parkovné zaplatíte též při vchodu do ZOO.