Recept na pravé svařené víno

Rok se s rokem sešel a v restauracích opět nabízí svařené víno. Ať už červený nebo bílý, svařák patří v Česku k oblíbeným zimním nápojům. Tuto chuťovku si ale můžete uvařit i doma. Jak? Postup jsme pro vás sepsali do jednoduché receptu. Základem je vždy kvalitní víno. Opravdu na něm nešetřete, jinak vás bude druhý den pěkně bolet hlava. Jakmile máte víno, pusťte se do receptu. Pak už jen stačí zapálit svíčky a udělat si příjemný večer v teple domova. Se svařákem!

Z čeho svařené víno připravíte?

  • 1 litr vína (může být bílé i červené)
  • pár svítků skořice
  • pár hvězdiček badyán
  • několik kousků hřebíčku
  • 1-2 citrony
  • cukr (podle chuti)
  • 1 lžička másla

Jak na přípravu svařáku?

Začněte tak, že vlijete do hrnce trochu vody, do ní vložíte koření a přisypete cukr podle vašich chuťových preferencí. Tuto směs vařte asi 15 minut. Potom k ní přilijte litr vámi zvoleného vína a nechte na ohni prohřívat tak, ať je víno dostatečně teplé. Nikdy ale nedovolte, aby víno prošlo bodem varu. Vypařil by se z něj skoro všechen alkohol. Pokud si chcete pojistit, že původní procenta z nápoje opravdu nevyprchají, přidejte do teplého vína lžičku másla a nechte ho rozpustit. Alkohol zůstane ve svařáku zachován a dostane navíc jemnější chuť. Bonus: tuky jsou v zimě obzvlášť důležité, proč je tedy nekonzumovat i takto? Jen se nelekněte, že na hladině zůstane „mastná skvrna“, ta ale ničemu nevadí.

Do hotového teplého vína vymačkejte šťávu z citronu a přisypte nastrouhanou citronovou kůru. Pozor, citrony bývají vždy chemicky ošetřeny, proto kupujte na svařák bio citrony. Ty jsou bez pesticidů a bezpečné. Tím máte klasický svařák hotový a můžete servírovat. Jestli jste příznivci vylepšování tradičních receptů, můžete vyzkoušet různé další ingredience. Ke svařáku se stejně jako citron hodí i pomeranč. Nebojte se tedy citronovou šťávu a kůru zaměnit za tu z pomeranče. Co se koření týče, určitě nic nezkazíte špetkou nastrouhaného muškátového oříšku nebo semínky z vanilkového listu.

Z hotového svařáku se dá snadno připravit také punč. Jednoduše přidejte rum či jiný oblíbený alkohol, kousky čerstvého ovoce a máte hotovo. Svařák, punč a další jim podobné nápoje jsou u nás spojené hlavně s obdobím adventu. Na něj ale čekat nemusíte. Připravte si je klidně už teď, na podzim. Příjemně vás zahřejí a naladí vás na večerní pohodu před spaním. Samozřejmě se to s nimi nesmí přehánět, protože obsahují alkohol. Jednou za čas ale neuškodí. Tak na zdraví!