5 tipů pro lepší trávení

Dělá vám trávení problém? Přináším pět tipů, které vám pomohou s trávením a vy se nebudete muset trápit těžkým žaludkem a nafouklým břichem.

Samozřejmě vám pomohou také různé léky, které jsou přímo na trávení, ale vždy je lepší jít první přírodní cestou. Čím častěji budete užívat léky, tím odolnější vůči nim budete. Navíc užívání léků oslabuje vaši mikrofloru, která je zodpovědná právě za trávení. Proto bychom po nemoci či dlouhodobém užívání léků měli zařadit probiotika.

Teď už se ale pojďme podívat na slibované tipy, které nám pomohou s lepším trávením.

Zakysané výrobky

Zakysané výrobky jsou skvělým pomocníkem s trávením. Stačí si dát každý den panáka například kefíru. Můžete použít zakysaný jogurt či jiné produkty a zlepšit si tak trávení.

Ananas

Ananas je označován také za potravinu, která nám zlepší trávení. Respektive pokud se cítíte nafouklý a je vám těžko, dejte si plátek či dva po jídle a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Mějte neustále v lednici nakrájený ananas a můžete vždy po jídle si jednoduše kousek sníst. Ananas navíc může nahradit čokoládu a zahnat chuť na sladké, což je také benefit.

Vláknina

Všeobecně vláknina je alfou omegou pro naše trávení. Uvádím ji sice až jako třetí tip, protože se nejedná o jednu konkrétní surovinu, ale pokud vás dlouhodobě trápí trávení, určitě je zapotřebí si začít hlídat dostatečný příjem vlákniny.

Pozor na to, aby se váš příjem vlákniny neměnil z nuly na sto gramů během pár dní. Pro náš žaludek a trávení to může být šok a může to trávení dokonce zhoršit. Měli bychom mít tedy konstantní příjem vlákniny, který se doporučuje mít okolo třiceti gramů. Samozřejmě je to hodně individuální, někdo může být zvyklý a schopný strávit mnohem více, někdo mnohem méně. Ale třicet gramů může být vašim odrazovým můstkem a poté se řídit podle svého těla, kdy buď přidáte či uberete na gramech.

Vlákninu čerpáte především ze zeleniny a ovoce, dále je obsažena v celozrnných výrobcích, ovesných vločkách či luštěninách.

Pokud máte problém s trávením, je pro vaše tělo lepší zvolit konzumaci zeleniny v tepelně zpracované úpravě. Taková zelenina, ať už vařena, pečená či smažená je jednodušší na trávení.

Pohyb

Pohyb je také skvělým pomocníkem pro lepší trávení. Stačí krátká procházka či jiný pohyb a uvidíte, že to vašemu trávení pomůže. Zkuste někdy po těžkém jídle zajít na procházku místo svalení se na gauč. Pohyb a chůze pomůže s trávením jídla a vy se poté budete cítit více fit.

Jezte pomalu

To se lehčeji říká než dělá. Většina lidí, včetně mě, je zvyklá jíst rychle, jídlo do sebe doslova nasypat a pokračovat v práci či jiné aktivitě. Což je samozřejmě chybou. Jídlo bychom si měli vychutnávat, každé sousto pořádně přežvýkat a jíst pomalu.

Neměli bychom jíst ve spěchu, za chůze či při jiné aktivitě. Samozřejmě to pro mnohé z nás může být překážkou, pokud čas je nedostatkovým zbožím, ale zkuste zpomalit a začít se více zaměřovat na pomalou konzumaci jídla.