Pět kroků k lepšímu zdraví

Tento článek vám ve stručnosti poodhalí pět základních kroků ke zdravému životnímu stylu. Nečekejte ale žádné zázraky. Vždy to bude jen a jen na vás a vaší vůli a motivaci žít lépe a kvalitněji. Na každého také platí trochu něco jiného, a tak si tu svou vlastní cestu budete muset najít sami. Nicméně díky následujícím typům si můžete vytvořit alespoň základní rámec pro zdravější život. Pojďme se na ně podívat.

Překonejte začátek a máte skoro vyhráno

Je to tak! Začátek je vždy největším úskalím, které mnoho z nás nedokáže překonat. Pokud však něčeho opravdu chcete dosáhnout a vytvořit si určitý návyk, musíte se kousnout a toto období překonat. Pro každého to znamená trochu něco jiného. Zatímco jednomu bude stačit týden, aby se vžil do nového způsobu života, druhému to může trvat třeba i měsíc a více. Důležité je nevzdat se a vydržet! Pak už to bude jen a jen lehčí a na to musíte myslet!

Udělejte z nového zvyk

Jak už bylo řečeno, po nějaké době si vytváříme návyk na cokoliv, co pravidelně opakujeme. Nenastavujte si na začátku stravu ani pohyb moc tvrdě. Naopak si naplánujte následující dny tak, abyste dokázali toto tempo a intenzitu dodržet po celý svůj život. Musíte se cítit dobře a těžit z jídla i pohybu co nejvíce. Cílem začátku není shodit 10 kilo, ani se stát profesionálem. Podstatné je naučit se žít v souladu se zdravou stravou a pravidelným tréninkem tak, jakoby to bylo vaší součástí od nepaměti. Naučit tělo novým, a hlavně lepším návykům tak, aby je už samo vyžadovalo, a vy je dělali automaticky.

Nebojte se říci o pomoc

Opět navazujeme na předchozí bod. Je důležité nastavit si vše tak, abyste se nepřeceňovali, ale ani nepodceňovali. Každý z nás má sklony k něčemu jinému, a tak je vhodné se na začátku poradit s nějakým odborníkem nebo třeba jen kamarádkou/kamarádem, která/který má se zdravým životním stylem nějaké zkušenosti. Začátek je klíčový v tom, že vám může i neuvěřitelně ublížit. Toto platí ve chvíli, kdy si osvojíte možná ještě horší návyky, než jste měli dříve, a to i přesto, že byl za nimi dobrý úmysl. Nikdo učený z nebe nespadl, takže se nebojte vyhledat někoho zkušenějšího.

Bavte se!

Ano, je důležité být disciplinovaný, nicméně pokud má být pro vás tento styl života udržitelný, musí vás opravdu bavit. A zde opět narážíme na fakt, že jsme každý jiný. Někoho bude bavit běh, někoho chodit do posilovny a někdo si půjde nejraději zaplavat. V pohybu máte opravdu velký výběr. Strava už je omezenější, ale i v této kategorii si každý může najít to své. Ve svém jídelníčku dbejte především na variabilitu a barevnost. Nejen pohyb, ale i jídlo musí být zábava a radost.

Poslouchejte své tělo

Posledním, ale neméně důležitým bodem je naslouchání sobě samému. Až si částečně zvyknete na zdravější cestu životem, vaše tělo už si bude samo říkat, co potřebuje. Samozřejmě by to neměla být kupa sladkostí nebo smaženého jídla, ale jsme jen lidi a občas si také musíme dopřát něco méně zdravého. Pokud budete v rovnováze, tělo vám napoví, kdy touží po zelenině, kdy po bílkovinách a kdy po sacharidech. Takhle pak vypadá vyrovnaný a zdravý způsob života. Uvidíte, že si ho budete užívat.