Nezmeškejte výběr letní dovolené u moře na sezónu roku 2023

Ačkoliv se zdá být velice brzy na myšlenky na léto strávené u moře, možná je nyní už opravdu ten správný čas zabývat se letní dovolenou. Poslední tři roky jsou pro nás poněkud náročné. A to nejen z pohledu výběru dovolené. V roce 2020 se v důsledku kovidové pandemie prakticky necestovalo, často byl problém jet si odpočinout i na vlastní chalupu a o cestách za sluncem na mořská pobřeží se nám mohlo pouze tak zdát. Další rok už byly hranice otevřené, ale cestování podléhalo mnoha omezením a na takové dovolené si hodně z nás nechalo zajít chutě. Rok 2022 přinesl již volné hranice, nebyl problém rezervovat vysněnou dovolenou, ale mnohé neblaze zaskočily zrušené lety, nebo zvýšení cen letecké dopravy. Co přinese letní sezóna roku 2023?

V současné době všichni vnímáme veliké zdražení. Potýkáme se s ním ve všech oblastech, přes energie, základní potraviny, pohonné hmoty i další položky nezbytné pro naše životy. Přes to všechno se většinou snažíme vyjít s financemi tak, abychom si nějaký ten den u moře mohli dopřát.

Dovolená u moře v roce 2023 se ovšem může stát velikým problémem.

Je třeba situaci nepodcenit a věnovat se výběru, rezervaci a koupi pobytu co nejdříve.

  1. Podle posledních průzkumů opadne zájem o drahé resorty a delší pobyty. Tito zákazníci se přesunou do třídy týdenních rekreací v rámci evropských destinací a pravděpodobně celkově sleví ze svých nároků.
  2. Část leteckých společností zkrachovala a jiné se snaží horko těžko udržet svoji pozici na trhu. K tomu jim jistě nepřeje situace se zdražováním pohonných hmot a výsledkem je omezené množství letů, které před hlavní sezonou nabízejí cestovním kancelářím.
  3. Někteří zákazníci, kteří doposud trávili chvíle v exotických destinacích, sáhnou po levnějších variantách.
  4. Další část klientů, kteří doposud volili dovolené s leteckou dopravou, bude vyhledávat dovolenou u moře v dojezdové vzdálenosti vozem.

Jak je nejvýhodnější zajistit si svoji dovolenou?

  1. Vyhledáváte i pro rok 2023 některou z exotických lokalit? Zřejmě můžete být v klidu, zde se nával zájemců rozhodně neočekává. Pokud bude k dispozici letecká doprava a cestovní kanceláře silně neomezí svoji nabídku, tak zájezdy budou volné.
  2. U ostatních pobytů se ovšem určitě nevyplatí čekat na nabídky last minute. Nabídky CK prořídly, zkrátily se délky pobytů. Oblíbené destinace budou rychle obsazené.
  3. Dá se očekávat, že kapacity leteckých dovolených v Řecku, Bulharsku, ale i Turecku, nebo Egyptě prudce zdraží, protože na tyto destinace se přesunou i zájemci z dosud preferovaných exotických nabídek, není tedy záhodno čekat, jestli na konci sezóny nebude poskytnuta sleva. V dnešní situaci je to opravdu velmi nereálné.
  4. Pokud vás neblahá ekonomická situace přesměrovala na letní pobyt s vlastní dopravou, je třeba si i tento pobyt zarezervovat u majitelů v brzkém termínu. Tak jako vy, uvažuje opravdu hodně lidí a není dobré čekat. Ty nejlepší apartmány v Chorvatsku budou rychle zajednané.
  5. V neposlední řadě je třeba počítat s „nevypočitatelnými“ cenami paliv a smířit se s tím, že k vaší dopravě letecké, budete muset ještě před zájezdem doplatit, či na dopravu autem přidat větší obnos, než se kterým jste počítali.

Pokud chceme na letní dovolenou k moři, je třeba nepodcenit současnou ekonomickou situaci, která má na svědomí přesuny klientů mezi žádanými destinacemi, omezení kapacity v letecké dopravě a následně také brzkou obsazenost oblíbených levnějších dovolenkových destinací, je záhodné vybrat si svůj pobyt prostě včas.