Jak vybrat vánoční stromek

Ozdobený stromek jako symbol Vánoc u nás zdomácněl až na začátku 19. století. V představách většiny lidí je v současné době symbolem Vánoc ozdobený vánoční stromek. Nebývalo tomu tak vždy. Zvyk zdobení stromku se k nám rozšířil z Německa na začátku 19. století. Nejdříve se ujal v bohatších rodinách a ve městech, postupně se rozšířil i na venkov. Hlavním symbolem Vánoc byl do té doby betlém, ať již papírový, vyřezaný ze dřeva a nebo živý. Tradice betléma je živá i nadále, ale s příchodem vánočního stromku poněkud ustoupila do pozadí.

Vůně jehličí podtrhuje vánoční náladu

Na vánočních trzích je k dispozici velký výběr stromků. Jako vánoční stromky se používají převážně jehličnany. V některých domácnostech lze objevit vánoční strom listnatý. V takových případech se ovšem jedná zpravidla o rodinnou tradici a nebo o mírnou recesi. Z jehličnanů jsou nejčastěji používány smrk, borovice a jedle. Jedle má nevýhodu, že poměrně rychle opadává.

Koupě vánočního stromku neznamená ničení lesů

Stromky dodávané na vánoční trhy pocházejí z plantáží a jsou pro tyto účely přímo pěstované. Jejich koupí tedy nedochází k ničení lesa. Pokud chce mít zákazník jistotu, že strom nebyl pokácen zbytečně, může se domluvit na odběru stromků při prořezávce příliš hustých porostů. Vybrané stromy by byly prořezány bez ohledu na vánoční svátky, a jejich zakoupením tak najdou ještě využití.

Stromky v kořenáči poslouží jako alternativa pro milovníky a ochránce přírody

Kdo se nechce smířit s vánočním stromkem podřezaným, může zakoupit stromek v kořenáči. Po Vánocích lze stromek vysadit na zahradu a dopřát mu ještě dlouhé roky života. Koupě stromku může být i příležitostí k ochraně přírody. Některé ekologické organizace se zabývají obnovou původních lesních porostů. Sbírají semena požadovaných druhů a vysazují je. Sazeničky prodávají jako vánoční stromky. Po svátcích majitel stromek buď odevzdá k vysazení do určené oblasti, případně může stromek sám vysadit. Podpoří tak ochranu přírody finančně koupí stromku a následně vlastní prací při jeho výsadbě.

Umělý stromek nemusí být zlo

Umělé stromky bývají často haněny a kritizovány. Neprovoní domácnost, jsou zátěží pro přírodu v podobě špatně rozložitelných odpadů. I umělé stromky však mají své příznivce. V současné době používají výrobci kvalitní materiály a jedná se mnohdy o velmi věrné napodobeniny přírodnin. V jejich prospěch lze vyzdvihnout praktičnost a snadné skladování. Opakovaným používáním se dá zmenšit produkce odpadu.

Nejdůležitější kolem stromku je pohodová nálada

Současný trh nabízí velký výběr vánočních stromků. Záleží na požadavcích každého jednotlivce. Zasněný romantik bude při výběru klást důraz na jiná hlediska, než praktik – minimalista. Nejdůležitější však je, aby kolem vybraného stromku vládla radostná, sváteční a pohodová nálada.