Jak ušetřit za elektřinu?

Velmi pravděpodobně i Vy patříte k lidem, kterým se navýšily zálohy na elektřinu o stovky korun měsíčně. Jak ušetřit? Dozvíte se v tomto článku.

Tip první: Seznam

Až budete mít čas, zkuste se zaměřit na všechny věci, které ve vaší domácnosti vyžadují spotřebu elektřiny a sepište je. Podívejte se na to, jak často tyto věci používáte a zda je jejich užívání nezbytné v takové míře, jako doposud.

Tip druhý: Odmrazujte, odmrazujte, odmrazujte!

Jistě, nejde o příjemnou činnost. Ovšem mrazák vystlaný pořádnou vrstvou ledu spotřebuje i desítky procent energie navíc. A pokud bude takto fungovat dlouhodobě, na vašem vyúčtování se to nemile projeví.

Také se nezapomeňte podívat, jestli máte mrazák i lednici dobře zavřené. Teplo přicházející zvenčí nepotřebují ani potraviny, ani vaše peněženka.

Tip třetí: Do lednice jen vychlazené!

Než uložíte uvařené jídlo, počkejte, až zcela vychladne. Jde o to samé, co bylo zmíněno výše – teplo zvenčí.

Tip čtvrtý: Změňte styl vaření

Zkuste se inspirovat rychle hotovými pokrmy, nenáročnými na tepelnou úpravu. Dále si zkuste vaření plánovat – ideálně navařte na dva dny. Tím ušetříte nejen peníze, ale i čas. Možná také objevíte nové suroviny a vyzkoušíte spousty zajímavých receptů!

Tip pátý: Nahrazujte!

Používáte elektrické zubní kartáčky? Kolikrát v týdnu dobíjíte bezdrátová sluchátka? Tyto věci můžete nahradit variantami, které fungují bez nutnosti nabíjení.

Tip šestý: Využívejte veřejná místa

Chodíte si popovídat s kamarádkou do kavárny? A co si takhle vzít s sebou nabíječku a během příjemného posezení využít zásuvky u stolu? Máte možnost si nabít notebook v posluchárně, studovně či knihovně? Všímejte si míst, která vám mohou v tomto ohledu pomoci. Možná vás překvapí, kolik okolní svět nabízí.

 Tip sedmý: Perte, když musíte!

Perete si někdy jen dvě, tři halenky? A co takhle prát až v momentě, kdy naplníte celou pračku? Tento krok vám může ušetřit spoustu peněz.

Závěrem

Zvýšení cen elektřiny jistě nikoho nepotěšilo, nicméně existuje řada možností, jak ušetřit. A je jen na Vás, jestli vůbec a jaké využijete.