Jak rychle zhubnout do plavek s low carb

Jelikož opět po roce na dveře zaklepala plavková sezóna a mnozí z nás potřebují ještě na poslední chvíli shodit před dovolenou u moře nějaké to kilo, seznámíme se v tomto článku se základními pravidly low carb diety, která je v současné době populární a efektivní.

Co nás čeká a nemine?

Co vlastně low carb, nebo také ketodieta znamená? Jednoduše a česky se tento způsob stravování nazývá nízkosacharidové. To v praxi znamená, že se v každodenní stravě omezí sacharidy na minimum, bílkoviny udržíme ve standardním množství a naopak tuky si můžeme dopřávat hojně.

Na co pozor!

Na co bychom si měli dávat hlavně pozor? Sacharidy najdeme skoro ve všem, ale vynechat bychom měli hlavně pečivo, veškeré přílohy (těstoviny, brambory, rýže, knedlíky a pod), luštěniny. Dále samozřejmě veškeré sladkosti, cukr a med v kávě a čaji, alkohol, limonády, ovocné šťávy. Také většina ovoce a spoustu druhů zeleniny. U zeleniny si musíme vybírat druhy s nižším podílem sacharidů, např: cuketa, hlávkový salát, okurka, brokolice, květák, lilek, kedlubna a pod.

Jak tedy správně na to?

Co bychom tedy měli jíst a v jakém množství? Jíst bychom měli pravidelně, třikrát až čtyřikrát denně. Neměli bychom se přecpávat. U sacharidů se uvádí držet se pod 50 g sacharidů na den. Samozřejmě každý člověk je jiný a každý organismus reaguje jinak, proto někomu bude vyhovovat množství 20 g na den a někomu 100 g. Je potřeba si vyzkoušet jaké množství vám dělá dobře a co už vám nevyhovuje.

U bílkovin se v případě low carb stravování doporučuje přijmout zhruba 1-2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti za den. Výborným zdrojem bílkovin je maso, sýry, tvaroh, smetana, vejce.

Tuků se nebojte a přijímejte je dostatečně. Především se musíte zbavit pocitů, které jste si vytvořili při předešlých dietních režimech a to, že tuk je zlo, které se musí co nejvíce omezit a do zdravého životního stylu nepatří. Opak je pravdou. V obchodech v regále si vybírejte tučnější maso, slaninu, škvarky, tučné sýry, do kávy místo polotučného mléka 30% smetanu, z ovoce a zeleniny je velice vhodné avokádo a olivy, dále domácí majonéza a pod. Tuky vás dostatečně zasytí a nebudou vás atakovat chutě na sladké.

Nezalekněte se!

V počátcích nízkosacharidového stravování je potřeba počítat, že první dny vám nemusí být do skoku. Obvykle přichází únava, bolest hlavy, bolest kloubů, podrážděnost. Nezoufejte, je to naprosto běžný stav, vydržte, po pár dnech, obvykle do pěti dnů, se stav otočí a vy budete nabití energií a přebytečná kila půjdou velice rychle dolů.

Můžu i já?

LC stravování je vhodné pro většinu lidí. Pouze lidé, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním, by se měli před LC raději poradit se svým lékařem. Nízkosacharidové stravování je vhodné využít pokud chceme narychlo a efektivně shodit přebytečná kila, ale můžeme to pojmout jako nový životní styl a stravovat se tak dlouhodobě. Takže zahoďte pochyby a s chutí do toho.