Jak prořezat ovocné stromky

Zima se nezadržitelně blíží. A příroda se pomalu ukládá k zaslouženému odpočinku. Ze zahrádek sklízíme poslední úrodu a připravujeme trávník i záhonky k zimnímu spánku. Nezapomeňte řádnou péči dopřát i ovocným stromkům a keřům – nyní je právě nejvyšší čas k jejich prořezávání.

Proč stromy a keře prostříhat či prořezat?

Může se to zdát jen jako kosmetický zákrok, který vůbec není potřebný a je jen designovou úpravou pro slušivou a udržovanou zahrádku. Opak je však pravdou! Během zimního odpočinku stromy a keře nabírají sílu na příchod nového jara a další sezónu plnou ozdobné krásy a plodů. Tuto rekonvalescenci a regeneraci podpoříte právě kvalitním prostřihem a prořezáním. Obzvláště stromy, které se ohýbají pod tíhou větví, je nutné vysvobodit z jejich objetí a ulevit jim. Samozřejmě je nutné odstranit i větve nemocné, suché nebo napadané parazity. Důležité je i prosvětlení stromu tak, aby každá větev měla dostatečný přísun slunečních paprsků. A plody tak mohly zdravě růst i zrát.

Jaký je ideální řez?

Rozhodně se do prořezávání pusťte šetrně a s citem. Řez či prostřih veďte vždy v místě větvení či těsně nad pupenem, a to v úhlu čtyřiceti pěti stupňů. Pokud budete o strom řádně pečovat každý rok obvykle stačí provádět řez v délce zhruba tří centimetrů. Pokud však musíte řez provést delší, vždy místo řezu ošetřete speciálním přípravkem. Ten zamezí vniku vlhkosti i škůdců a následné hnilobě či chorobě stromu. Stromek za jeho píli můžete také odměnit přihnojením a dodáním potřebných živin, případně i zálivkou.

Ideální pomocníci k řezání stromků a keřů

S obyčejnými nůžkami si moc nepomůžete, je tedy nutné pořídit si pořádné zahradnické náčiní, se kterým vám půjde práce od ruky. Stačí si pořídit speciální nástroje od výběru správných nůžek, prořezávací pilky s nejrůznějším typem ostří – ať už jednostranným či oboustranným. Pokud máte stromků na zahradě více, rozhodně se vám tato investice vyplatí – nástroje totiž využijete každý rok. A to nejen na podzim, ale také na jaře. I tehdy je pro správný růst a plození stromů dobré dopřát jim pořádný profesionální sestřih!