Jak přemíra hraček škodí. O Vánocích to platí dvojnásob!

Hromady balíčků pod stromečkem, dítěti září oči a trhá jeden papír, druhý, třetí dokud na nějakém balíčku je jmenovka se jménem dítěte. Dítě hračky odkládá stranou a dál a dál ukájí svou zvědavost, aniž by se soustředilo na to, co vlastně Ježíšek pod stromeček přinesl. Děti často nejsou schopny ani říci, co vlastně pod stromeček dostali, protože toho bylo přece tolik! Takový přístup bohužel škodí. Dětem, dětské psychice i fantazii, a hlavně vám!

Množství nevynahradí čas ani lásku k dítěti

Mnoho rodičů raději koupí vše, co si dítě napsalo v dopisu pro Ježíška, jen aby mělo klid. Další skupina rodičů koupí raději více než méně, protože si tím omlouvají nedostatek času, který s dítětem tráví nebo tím vynahrazují lásku, kterou často jinak než hmotnou věcí neumí vyjádřit. Ať tak nebo tak, všechny případy jsou špatně a nejlépe uděláte, když dítěti uděláte radost menším počtem dárků a zároveň s ním budete sdílet radost z obdarování a hraní.

Méně hraček, více hry

Napadlo vás někdy, že přemíra hraček může dokonce škodit a ubíjet dětskou fantazii? Ano, protože dítě se nedokáže v množství hraček orientovat, odbíhá od jedné hry nebo hračky ke druhé, aniž by naplno využilo potenciál jedné konkrétní. V krajním případě prožívá stavy úzkosti, protože vlastně neví, se kterou hračkou by si mělo hrát a jak. V případě menšího počtu hraček si dítě najde samo způsoby, jak ji využít nebo vymýšlí další a další kreativní možnosti hraní. Výhodou menšího počtu hraček je i snaha o sdílení s kamarády a větší interaktivita mezi vrstevníky.

Darujte méně materiálních dárků pod stromeček a více času

Posloucháte někdy svoje děti? O čem vypráví, co se jim líbí nebo na co rády vzpomínají? Ve většině případů vyprávějí příběhy o tom, co kde zažily a s kým. Po roce si nevzpomenou na přesný počet dárků pod stromečkem, ale s radostí si vzpomenou, jak se šlo pro betlémské světlo, podívat na rozsvícení vánočního stromečku nebo živý Betlém nebo jak s nimi děda bruslil na zmrzlém rybníce v bruslích z jiného století. Zkuste proto letos dárky zredukovat, ušetříte čas i peníze, které můžete využít na zážitky se svými dětmi a uděláte tím dobře nejen sobě, ale hlavně jim. A o to přece o Vánocích jde!