Jak naučit dítě chodit na nočník

Ano, každé dítě potřebuje svůj čas, co se týče nočníku a každé dítě je jiné. Ale nemůžeme sami čekat, že dítě rozhodne chodit na nočník a bude to perfektně zvládat, aniž bychom ho trochu nepostrčili. Samozřejmě pokud je dítě ještě malé a nepřipravené chodit na nočník, nehne s ním nic, jen čas. Ale přeci jen existuje pár tipů, jak naučit dítě na nočník. Obecně se udává, že se dítě naučí na nočník mezi 1,5 až 2 roky.

Dítě a nočník od 8. měsíce?

Dítě můžete posazovat na nočník již od 8-10. měsíce. Ale nečekejte, že se dítě bude doopravdy učit. Ze začátku to může být fajn, aby si dítě zvyklo, ale v tam mladém věku se vší pravděpodobností nebude chápat, co se po něm chce. Nicméně se může v nočníkem seznámit a později pro něj bude jednodušší ho přijmout. Nechte dítě jen tak občas posedět na nočníku, bez jakýchkoliv očekávání. Ale nenechávejte ho tam sedět delší dobu. Mohlo by si pak myslet, že je nočník jen na sezení.

Po probuzení posaďte na nočník

Posaďte dítě na nočník ihned po tom, co se vzbudí. Většina dětí vykonává svou potřebu právě po probuzení. Po probuzení je největší šance, že se dítě vyčurá. Nečekejte velké zázraky, ale dítě si bude pomalu zvykat na nočník. Bude stačit pár vyčůrání a dítě brzy pochopí, k čemu nočník slouží a kdy ho má použít.

V létě bez plenky

Léto je skvělá doba, kdy naučit dítě na nočník. Pokud máte zahradu, nechte dítko běhat po zahradě nahé. Dítě si tak zvykne na pocit bez pleny a bude pro něj pak jednodušší se pleny úplně zbavit. Navíc by ho moč mohla trochu studit, což může být nepříjemné, ale tento pocit může vést k tomu, že bude dítě samo chtít chodit na nočník (po použití nebude mít nepříjemný studivý pocit). Tuto metodu můžete zkoušet i s oblečeným dítkem, pouze bez pleny.

Látkové pleny

Pro některé děti jsou správnou volbou látkové pleny. Na rozdíl od jednorázových budou mít pocit studu a počuraná plena jim bude nepříjemná. Tento pocit by mohl urychlit učení na nočník. Dítě samozřejmě nechce mít nepříjemné pocity a tímto způsobem se může samo rozhodnout, že nočník je daleko lepší, než když ho studí plena. Navíc je tato metoda ekologická, ekonomicky výhodnější a vhodná pro děti, které se po jednorázových plenách osypou. Na druhou stranu je s ní o něco více práce.

Odměna

Pro některé děti je dostatečnou odměnou pochvala nebo potlesk. Některým to ale nestačí, v takových chvílích můžete nabízet lákavější odměnu – sladkost, ovoce, hračku, procházku, jízdu na tříkolce – zkrátka cokoliv, co by vaše dítko mohlo motivovat.

Nehody se stávají

Počítejte s několika nehodami v době učení. Každé dítě je jiné, některé nebude mít žádnou nehodu, jiné jednu, další jich bude mít sto. Pamatujte si, že musíte mít obrovskou trpělivost a dítě hlavně povzbuzovat. Ze začátku se vám bude hodit nepropustné prostěradlo, které ochrání matraci, aby se případnými nehodami nezničila. Pokud půjdete ven, vezměte si s sebou několik kusů oblečení na převlečení a raději i boty.