Jak dodržovat jídelníček

Máte nastavený stravovací plán od odborníka, ale nedaří se vám ho v dlouhodobém horizontu pečlivě dodržovat? Pokud vaše motivovanost a vůle není dostatečná, vysněné výsledky se mohou jen těžko dostavit. V následujícím článku se podíváme na 5 tipů, které vám pomohou snadněji dodržovat jídelníček.

Jídelníček budujte udržitelně

Ať už váš výživový plán konstruujete sami nebo s vyškoleným odborníkem, vždy se ho snažte budovat přímo na míru své osobě. Volte varianty jídel, které jsou vám sympatické a nespoléhejte na drastické metody, ale pozvolné změny. Pokud se váš jídelníček bude skládat pouze z kuřete na vodě a rýže, je mnohem pravděpodobnější, že po krátkém čase vás jeho dodržování omrzí.

Svému výživovému poradci tedy vždy na rovinu vyčtěte, která jídla vám z různých důvodů nevyhovují a nastavte jídelníček tak, aby pro vás bylo jeho dlouhodobé dodržování reálné.

Stanovte si jasný cíl

Vaše motivace nabere na obrátkách, pokud budete mít jasně stanovený cíl, za kterým si dlouhodobě půjdete. Určete si dobu, do které chcete zhubnout nebo nabrat přesný počet kilogramů a získejte díky tomu motivaci. Pomoci může také zaznamenávání fotografií, abyste v průběhu vaší cesty za vysněným cílem měli objektivní zpětnou vazbu o vašich úspěších.

Motivujte se

S předchozím bodem velmi úzce souvisí také motivace. Vytyčený cíl by samozřejmě měl být hlavní motivací zlepšení vašich výživových návyků. Měli byste se však motivovat i v krátkodobějším horizontu. Při hubnutí můžete například po dosažení určitých met průběžně zařazovat do jídelníčku jídla za odměnu nebo si udělat radost malým materiálním dárkem, který udrží vaši motivaci na dlouhodobě vysoké úrovni.

Najděte si parťáka

Najít si kamaráda nebo kamarádku, kteří s vámi budou celou cestu podstupovat a budou mít podobné cíle jako vy, může být k nezaplacení. Vzájemná motivace nebo soutěžení vám umožní udržet se ve hře i v situacích, kdy vám bude nejhůř. Kromě toho, že můžete sdílet své zážitky, strasti a radosti, můžete spolu také provozovat sportovní aktivity, které mohou výrazně vypomoct k dosažení stanovených cílů.

Když zhřešíte, nezahazujte veškerou snahu

Jsme jenom lidé a každý z nás někdy zhřeší. Pokud si někdy dopřejete sladkost mimo váš stravovací plán, nic se neděje. Základem úspěchu je trvalá udržitelnost a jedna chyba v dlouhodobém horizontu neznamená žádný výraznější problém. Pokud vás tedy pokušení ovládne, nikdy se nevzdávejte a i přes prohřešek pokračujte na své cestě.