Dietní jídelníček – tipy pro správné stravovací návyky

Chceme-li se zbavit přebytečných kilogramů a vytvořit super letní postavu, musíme začít v kuchyni a přizpůsobit tomu svůj jídelníček. Při změně stravování nemusí vaše pozornost zamířit hned k hladovějícím a nesmyslným dietám, naopak začněte malými změnami v zajetých kolejích. V níže uvedených řádcích vám přinášíme rady a tipy ke změnám v jídelníčku.

1) Změny provádějte postupně

Dejte si na čas, dopřejte tělu dostatek času na adaptaci a provádějte změny v jídelníčku postupně a pomalu. Pokud budou změny příliš prudké, způsobíme tělu zbytečný šok. Při tomto šoku tělo nebude hubnout, ale naopak bude váhu držet nebo dokonce nabírat.

2) Zmenšete své porce

Dietní jídelníčky jsou založeny na tom, že v potravě přijmeme méně energie, než kterou vydáme během dne. Není potřeba důkladně počítat kalorie, ze začátku bohatě postačí snížit porce jídla, například o polovinu. Místo dvou kopečků rýže si dejte jen jeden, místo velkého plátku masa si dejte jen poloviční kousek.

3) Konzumujte „celistvé“ potraviny

Celistvou potravinou máme namysli jídlo v takové formě, ve které se vyskytuje v přírodě. Pokuste se vynechat pečivo, sladkosti, těstoviny a vše, co je průmyslově zpracováno. Zaměřte se na zeleninu, ovoce, maso, ryby, vejce a podobné produkty. Nemusí se jednat o BIO kvalitu.

4) Dopřejte tělu dostatek vlákniny

Vláknina je důležitá pro správnou funkci trávicí soustavy a zároveň dokáže zahnat hlad. Zařaďte do jídelníčku dostatek zeleniny, aby bylo množství vlákniny dostatečné.

5) Dodržujte pitný režim

Dostatek vody podporuje správnou funkci těla a také spalování tuků. Pijte během dne alespoň 3 až 5 litrů vody (množství závisí na tělesné hmotnosti) a podpořte spalování tuků.

6) Vyhněte se nezdravým potravinám

Během vaší diety se snažte vyhýbat sladkostem, brambůrkám, smaženým pokrmům a jiným nezdravým jídlům. Jednou za čas (například jednou za dva týdny) si můžete dopřát oblíbenou pochutinu.

7) Vytvořte si pestrý jídelníček

Zdravý a dietní jídelníček nemusí být jednotvárný, jak můžeme mnohdy vídat. Opak je pravdou, pestrý jídelníček dodá tělo potřebné vitamíny či minerály a zajistí tak správnou funkci organismu. Volte proto různé druhy masa, příloh, ovoce i zeleniny.