Co je to prokrastinace a jak ji zabránit?

Prokrastinace je psychologický jev, který se vyznačuje odkládáním činností, které by měly být prováděny včas, a to bez zjevného důvodu. Je to tedy způsob, jak čelit stresu, nejistotě a obavám, které jsou spojeny s provedením určité práce.
Existuje několik typů prokrastinace, včetně vyhýbání se činnostem, procvičování nekonečných úkolů, přeceňování různých činností a nedodržování časových limitů.

A jak tedy zabránit prokrastinaci?

Především je důležité se naučit si správně rozvrhnout čas. To znamená vymezit si časové rámce a rozdělit si úkoly dle jejich priorit.
Když čelíte prokrastinaci, je důležité si uvědomit, že je to běžný jev. Je důležité pochopit, co způsobuje prokrastinaci a jak se jí vyhnout.

1. Uvědomte si své motivace: Ujasněte si, co vás motivuje k tomu, abyste se něčeho vyhnuli, a vyhledejte alternativní způsoby, jak se těmto motivacím vyhnout.

2. Vyhněte se rozptýlením: Dalším tipem je přizpůsobit si prostředí, ve kterém pracujete, aby bylo co nejvíce produktivní. To znamená, že byste si měli poskytnout dostatek prostoru a soukromí. Vyhněte se rušivým vlivům jako je sledování televize, sociálních médií atd. Nabízí se také techniky koncentrace, jako je meditace, pozorování dechu nebo jóga.

3. Nastavte si malé cíle: Je snazší dosáhnout cílů, pokud je rozdělíte do menších kroků. Nastavte si konkrétní cíle, kterých můžete snadno dosáhnou a postupně si k nim přidávejte další. Díky tomu se budete cítit motivovaní a našlápnutí k další metě bude o to snazší.

4. Nastavte si časové limity: Nastavte si časové limity ke splnění úkolů. To vám pomůže vyhnout se prokrastinaci tím, že se budete snažit úkoly dokončit před uplynutím stanoveného času.

5. Dejte si odměny: Nastavte si odměny za splnění kroků, aby vám bylo lépe pracovalo, je to samozřejmě i způsob motivace.

6. Následujte plán: Nastavte si plán a držte se ho.

Abyste se vyhnuli prokrastinaci, je důležité, abyste vyvinuli úsilí, abyste se vyhnuli odkládání úkolů. Nezapomeňte, že můžete dosáhnout všech cílů, pokud budete pracovat na tom, co je třeba udělat.

Tak hurá do toho!