Vytvoření bezpečného hesla je nezbytné pro ochranu vašich online účtů a identity. Zde je několik tipů, díky nimž bude vaše heslo těžko prolomitelné a snadno zapamatovatelné.
Jaké znaky by mělo obsahovat vaše heslo
Vaše heslo by mělo obsahovat alespoň 10 znaků, včetně čísel, symbolů a velkých i malých písmen. Je také důležité vyhnout se používání osobních údajů, jako je vaše jméno, datum narození, telefonní číslo, adresa, email nebo jakákoli sekvence posloupných znaků, jména či příjmení vašich příbuzných nebo blízkých přátel, která lze snadno uhodnout. Heslo si nikdy nezapisujte do diářů, nebo papírků v peněžence atd. Jediné bezpečné místo pro uchování vašeho hesla je vaše hlava! V případě, že máte více hesel, můžete využít nějaký šifrovaný trezor pro správu hesel, ke kterému přistupujete pomocí jednoho hesla, pro které platí věta výše.
Příklady slabých hesel
• Jednoduchá slova: heslo, 123456, abc123, qwerty, 654321, ytrewq, olseh
• Osobní údaje: vaše jméno, datum narození, oblíbený tým, oblíbená věc, email
• Běžná jména: honza, michal, jirka, pepa, jména vašich příbuzných (nejčastěji děti) a přátel
• Zřejmá posloupnost čísel a písmen: abcdef, 12345678, fedcba, 87654321
Příklady silných hesel
• Kombinace slov a čísel: světleModrá38
• Fráze se speciálními znaky: &M1luj1C3st0v4n1!
• Náhodné pořadí písmen, číslic a symbolů: -B9x8W&P#
Jeden snadný způsob, jak vytvořit bezpečné heslo, je použít přístupovou frázi, která obsahuje více slov, čísel a symbolů. Například: „Rád navštěvuji Karlův most!“ se může stát „R4dN4v573vuj1K4rluvM0s7“. To může usnadnit zapamatování hesla a zároveň být v bezpečí.
Vytvoření bezpečného hesla je nezbytné pro vaši on-line bezpečnost. Ujistěte se, že vyberete takové, které je těžké uhodnout, ale je snadno zapamatovatelné. Vždy se vyvarujte používání slov nebo sekvencí, které by mohly snadno uhodnout někdo, kdo vás zná nebo zná vaši on-line aktivitu především na sociálních sítích.