Venku pošmourno a chladno, že by psa nevyhnal, a vy už se těšíte, až si po příchodu domů uvaříte oblíbenou kávičku či čaj, a konečně se pořádně zahřejete? Pokud doma topíte ústředním topením, pro jeho správnou funkčnost a výhřevnost je nutné důkladně si posvítit na jeho odvzdušnění.
Čistota je základ
Pokud na vašem radiátoru bude obrovský nános prachu, protopíte více, než musíte. A tepla se stejně nedočkáte. Topná tělesa tedy rozhodně udržujte pravidelně v čistotě, a také volné. Ohřátý vzduch musí přirozeně proudit, a pokud radiátor zastavíte nábytkem nebo mokrým prádlem, které potřebujete rychle usušit, tepla se vám nejen nedostane, ale parádně se vám také topná sezóna prodraží. A o to jistě nestojíte. Zadní stěnu za radiátorem také doplňte o fólii, která teplo z radiátoru odráží do místnosti a nepohlcuje ji zbytečně chladná zeď.
Proč je nutné topení odvzdušňovat?
Pokud se v topném tělese usadil nadbytečný a nežádoucí vzduch, nemůžou radiátory plnit na sto procent svou funkci. A nikdy vám nepojedou na plný výkon. Proto se možná divíte, že i když topení máte všude puštěné na plné obrátky a na maximum, radiátory jsou vlažné, jakoby jen místnost temperovaly. Na vině je právě vzduch, který dokonce v topení můžete sami slyšet – typické bublání vody v radiátorech je jasným signálem zavzdušněného tělesa.
Jak rychle a pohodlně radiátory odvzdušnit?
Připravte si nádobu k zachycení vody, pro jistotu i starší ručník a šroubovák.
A jdeme na to:
- nejprve nechte radiátor vychladnout, aby vás vytékající či prskající voda nepopálila
- na boku radiátoru najdete malý ventil
- pod ventil položte ručník a nádobu na odkapávající vodu
- ventil povolte šroubovákem, případně přímo rukou
- v okamžiku, kdy začne z radiátoru odkapávat více a více vody – máte hotovo! Topení je odvzdušněno!
- v jeden den odvzdušněte všechny radiátory
- v případě, že bydlíte v domě, kde je topení i v patře, postupujte vždy od dolních pater směrem k horním patrům