Jak se zbavit rybenek?

Ráno ještě rozespalí vkročíte do koupelny, rozsvítíte a leknete se vyplašených rybenek, které se mrštně a splašeně snaží ukrýt před světlem do své oblíbené tmy? I když jsou rybenky i dobrým sluhou, ale více zlým pánem, poradíme vám, jak jim u vás doma nedat šanci.

Malé, rychlé a patří mezi hmyz!

Také jste překvapení? Skutečně se rybenky řadí do hmyzí říše a na naší planetě si úspěšně vegetí už tisíciletí. K rozmnožování nepotřebuje specifické roční období, ale ideální životní podmínky, kterými je vlhkost nad 75 procent a teplo.

Když se u vás doma objeví rybenky, nemusíte se bát o své zdraví. Rybenky nejsou nijak nebezpečné, dokonce jsou skvělým pomocníkem v boji s roztoči, na kterých si rády pochutnají. Milují tmu, teplo a vyšší vlhkost. A tak často není jejich domovem pouze vaše koupelna, ale klidně i další části bytu či domu. A když se přemnoží, není lehké s ní doma vyjít a vydržet. A skutečně důvodem jejich usídlení u vás doma nemusí být zanedbávání úklidu!

Chytrá prevence hraje jako vždy prim

Proč řešit přemnožení rybenek, když se jejich nájezdům můžete úspěšně bránit předem. Zmíněný úklid je základem v boji s mnoha nezvanými hosty, u rybenek však nemusí zabrat. Hlavním a účinným opatřením je dostatečné větrání a omezení hromadění přílišné vlhkosti. Nebojte se v koupelně po sprchování otřít orosené stěny a důkladně do sucha vytřít i podlahu. I tolik oblíbené koupelnové předložky rozhodně neopomínejte a ideálně je po koupání přehoďte přes sprchový kout či pověste na sušák.

Vsaďte na babské rady

A vyrobte si doma rafinovanou pastičku. Pokud objevíte byť jen jedinou rybenku, včas zakročte! Vyrobit si totiž můžete jednoduchou past z obyčejné brambory. Večer ji nastrouhejte a položte v koupelně či spíži na noviny. Brambory totiž rybenky milují, zalezou si do nich a budou debužírovat. Vy je ráno i s novinami vyhodíte do koše – který však ihned musíte vyhodit do popelnice!

Pokud rybenky chcete vyhnat bez pastiček, vsaďte na vůni pravé vanilky. Rybenky ji totiž přímo nenávidí a z vaší koupelny se ještě rády vystěhují dobrovolně a rády.

Když příroda nemůže, chemie ráda pomůže

Selžou-li přírodní vychytávky, obzvláště jsou-li už rybenky přemnožené, je čas obrátit se na chemické přípravky. V každé drogerii jich je spousta a výrobci doporučují razantní přístup. Speciální prostředky k hubení rybenek je dobré aplikovat nejen v rozích a sprchových koutech, ale také v odpadu. I tam si totiž umí najít rybenky skvělé bydlení a neustálá vlhkost či případná plíseň je do těchto prostor velmi láká. Přemnoží-li se vám doma rybenky, dobře zkontrolujte, zda vám někde neuniká i miniaturní množství vody a zda se vám na zdi či nábytku neusídlila plíseň, kterou rybenky také zbožňují.