3 fungující tipy jak z oblečení odstranit zaschlou skvrnu

Zaschlá skvrna na látce našeho oblečení není nic příjemného. Některé se nám povede odstranit snadno, jiné se ale drží. Nejhůře se odstraňuje například červené víno, krev, barva a podobné agresivní látky. V tomhle článku si prozradíme funkční tipy, které vám s odstraňováním skvrn pomohou.

Oblečení pořádně odmočte

Než se pustíme do složitějších návodů, vyzkoušejte prádlo nejprve pořádně odmočit. Tím pořádně myslím alespoň 1 den ve vodě. Do vody nemusíte přidávat žádný prací prostředky. Hlavní je, aby bylo prádlo minimálně 1 den ponořené ve vodě. Jestliže s čištěním nespěcháte, můžete ho nechat namočené i déle. Díky tomuhle důkladnému namočení by měla skvrna povolit, a následné vyprání prádla by ji mělo odstranit.

Na bílé oblečení použijte peroxid vodíku

Peroxid vodíku je agresivní látka, která se používá například na čištění poranění, ale i na čištění věcí. Existují různé koncentrace peroxidu vodíku, takže buďte při výběru pečlivý. Pro čištění prádla se hodí peroxid v rozsahu od 2 do 5 %. Je tedy možné použít peroxid vodíku, který můžete najít ve své lékárničce jako desinfekci, protože ten má nejčastěji 3 %. Existují i daleko vyšší koncentrace, jejich použití vám ale může oblečení poničit. Peroxid vodíku naneste na dobře namočenou skvrnu, a pomocí houbičky důkladně roztírejte. Postup stále opakujte, dokud skvrna nepovolí. Oblečení pak běžně vyperte. Peroxid vodíku nepoužívejte na barevné oblečení, protože by mohlo dojít k vybělení částí, na kterou byl nanesen peroxid.

Vyzkoušejte jakoukoli potravinářskou kyselinu

Různé kyseliny také skvěle pomáhají při odstraňování skvrn. Potravinářská kyselina je například ocet, kyselina citrónová, nebo kyselina šťavelová. Vyberte takovou kyselinu, které máte doma dostatek. Vždy se snažte použít co nejsilnější koncentraci, takže ji již dodatečně ničím neřeďte. Kyselinu naneste na zaschlou skvrnu a nechte ji chvíli působit. Tenhle proces ještě párkrát zopakujte, aby byl účinek co nejsilnější. Skvrna by následně měla povolit, a běžným vypráním ji odstraníte. Před použitím si ale ověřte, že na oděvu po kyselině nezůstane žádný zápach.